Erisoodustus on justkui hüve, mida tööandja pakub oma töötajale. Selleks võib olla nii kaup kui ka teenus, kuid see ei ole töötaja töö sisuks vajalik. Näiteks tööandja maksab kinni investeerimiskursuse töötajale, kes on muidu algklasside õpetaja. Maksuamet loeb erisoodustust samaväärseks palgaga, mistõttu peab selle pealt maksma erisoodustusmaksu.
Erisoodustused on näiteks:
· kauba või teenuse soodsama hinna pakkumine töötajale, võrreldes tavakliendiga
· eluasemekulude katmine
· kõrgemate lähetuskulude katmine
· muu töötamiseks mittevajaliku koolituse kinnimaksmine
Erisoodustust saab ettevõtja pakkuda:
· juhatuse või nõukogu liikmetele
· töötajatele nii töölepinguga kui ka muude lepingutega
· eeltoodud inimeste abikaasale/elukaaslasele/lähisugulasele
Kui parkimise kulu kannab tööandja, on tegemist erisoodustusega ja tekib maksukohustus. Küll aga kui hüve taga on kolmas isik (nt. büroohoone) ja soodustus tuleneb nende hinnapoliitikast, ei teki tööandjal maksukohustust.
Lillede kinkimisel hindab tööandja, kas tegemist on rahaliselt hinnatava hüvega või ei. Kui näiteks lõikelillede saamine pigem ei ole rahaline hüve, siis suure potilille saamine võib olla, kui töötaja kasutab seda edaspidi oma kodus sisustuselemendina. Kui tekib rahaline hüve, on tegemist erisoodustusega.
Tööruumide kaunistamiseks ostetud lilledelt ei pea tasuma erisoodustuse maksu.
Näidisarvutus: töötamiseks mittevajalik kursus
Investeerimiskursus 100 eurot (km-ga)
Tulumaks 100×20/80%=25
Brutotöötasu summa= 100+25=125
Sotsiaalmaks 125×33%=41,25
Lisaks 100 eurosele kulutusele, peab ettevõtja maksma riigile 25 eurot tulumaksu ja 41,25 eurot sotsiaalmaksu. Kogukulu 166,25 eurot. Kõik maksud lähevad käibemaksuga summalt.
Kirjuta meile, oleme valmis aitama!