raamatupidamine väikeettevõttele

Kes kasutab raamatupidamisega seotud infot? Ja miks?

Kes kasutab raamatupidamisega seotud infot? Ja miks?

Eelmise blogipostitusega selgitasime välja, miks on raamatupidamine tähtis ning kelleni kogu see finantsteave jõuab. Nüüd selgitame välja, mida keegi antud informatsiooniga edasi teeb.

Omanikud ja juhatuse liikmed

Raamatupidamine hõlmab finantstegevuste kokkuvõtmist ning seejärel aruannete esitamist omanikele ja teistele juhatuse liikmetele, et nad saaksid omakorda tähtsaid otsuseid langetada.

Mõned viisid, kuidas antud isikud raamatupidamisandmeid kasutavad, on järgmised:

  • Otsustamisel, kas ja millal laenuks anda või investeerida ettevõtte ressursse.
  • Otsustamisel, kas tasub ettevõtet laiendada või hoopis koomale tõmmata.
  • Hinnata, kuidas juhatus on oma kohustusi ettevõtte ressursside kaitsmisel ja juhtimisel täitnud.

Investorid ja laenuandja

Kui Sa laenad raha oma sõbrale äri alustamiseks, kas Sa tahaks teada näiteks kuidas firmal läheb? Investorid ja laenuandjad annavad ettevõttele selle raha, mis on firmadel vajalik, et edasi tegutseda, pole siis ime, et nad tahaksid samuti teada, kuidas firmal läheb. Mõlemad teavad, et on võimatu teha tarka investeeringut või laenuotsust kui puuduvad täpsed raportid ettevõtte finantsseisundi kohta. Sellepärast ongi raamatupidamine tähtis nii mitmel põhjusel – investoritel on vaja analüüsida finantstegevuste tulemusi, et hinnata ettevõtte üldist esinemist ning alles seejärel langetada otsus, kas tasub ka edaspidi investeerida antud ettevõttesse.

Põhilised investorite ja laenuandjate küsimused, millele raamatupidamine vastused annab, on järgmised:

  • Kas ettevõttele lubada laenu?
  • Kas ettevõte suudab tasuda laenu ettenähtud kuupäevaks?

Avaliku sektori asutused

Ettevõtted on kohustatud esitama finantsteavet mitmele valitsusasutusele (näiteks, Maksu- ja Tolliamet, Äriregister,Statistikaamet, Registrite ja Infosüsteemide Keskus). Valitsusasutused, kes jälgivad ja kasutavad makse, on huvitatud ettevõtte finantsloost. Nad tahavad teada, kas ettevõte maksab makse vastavalt kehtivale maksuseadusele.

Ka paljudel teistel on huvi esitatud andmete vastu. Näiteks, paljud välised kasutajad on huvitatud ettevõtte finantsaruannetest. Tarnijad tahavad teada, kas äriühingul, kellele nad oma kaupu müüvad, on raskusi arvete tasumisega või loodetavasti mitte. Töötajad antud ettevõttes on huvitatud sellest, et palgad ja muud hüvitised saaksid tasutud.

Kui soovid edasi lugeda, vaata meie postitust teemal Raamatupidamine iga kuu – seal on kirjas tegevused, mida peab raamatupidaja tegema iga kuu.