Loe, mis on raamatupidamisega alustamine top vead.

Raamatupidamisega alustamine – top 5 nõuannet, mida silmas pidada

Raamatupidamisega alustamine on teema, millele peab iga värske ettevõtja mõtlema. Uute ja kvaliteetsete toodete või teenuste loomine on põnev ning aeganõudev. Seetõttu võib alguses juhtuda nii, et firma paberimajandus jääb tahaplaanile. See, kuidas ettevõtjad käivad ümber ettevõtte rahaliste vahenditega, on aga väga oluline – eriti firma algusaastatel.

1. Eralda isiklikud finantsasjad firma omadest

Kui alles alustad ettevõttega, siis võib-olla ei tundu antud tegevus tähtis. Küll aga kui Su firma hakkab kasvama, võib nende kontode kokkusulandumine segada raamatupidamist hilisemal perioodil. On tähtis, et Sa looksid kaks eraldi kontot – üks äriostude jaoks ning teine oma isiklikeks ostudeks. Kui tasud isiklike ostude eest ettevõtte pangakaardiga, siis võib juhtuda, et pead maksma nendelt ostudelt erisoodustusmaksu.

2. Raamatupidamisega alustamine nõuab teadmistepagasit

Paljud ettevõtjad tunnistavad, et nad pole väga kogenud raamatupidamise alal. Alustavad ettevõtjad soovivad tihtipeale oma kulutusi kokku hoida, mistõttu üritatakse ise tegeleda oma ettevõtte raamatupidamisega. Sel juhul peavad need loomingulised ettevõtjad oma aega kulutama tegevustele, nagu palgaarvestus ja arvete sisestamine, kui hoopiski võiksid nad keskenduda oma ettevõtte kasvatamisele. Samuti tekib ettevõtjal kindlasti mitmeid raamatupidamisalaseid küsimusi, mille lahendamine suurendab enamgi tema ajakulu. Lisaks sellele võivad tekkinud apsakad maksta hiljem kätte. Näiteks, kui ettevõtja peaks arvestama käibemaksu valesti, võib tekkida maksurisk, kus hiljem peab maksuametile summa intressidega tagasi maksma.
Kui aga usaldada raamatupidamisega alustamine hea raamatupidaja kätte, tagab tema, et kõik andmed on õiged, asjakohased ning kõik raamatupidamisega seotud on tehtud õigesti ja optimaalselt, ettevõtte kasu silmas pidades. Nii saad pühenduda oma aja ning muud ressursid täielikult ettevõtte edendamisele, ehk sellele mida Sina hästi oskad teha.

3.Ettevõtte varade, kohustuste, tulude ja kulude seis

Ehk milleks on bilansi ja kasumiaruanne vajalik? Kokkuleppes raamatupidajaga küsi temalt igakuiselt ettevõtte seisude silma peal hoidmiseks bilansi ja kasumiaruannet. Need on aruanded, mille raamatupidajad koostavad sinu ettevõtte raamatupidamisdokumentide põhjal nagu müügi- ja ostuarved, ettevõtte pangaväljavõte. Selleks, et saada õige ülevaade tegelikust olukorrast, on väga oluline esitada raamatupidajale kõik ettevõtlusega seotud dokumendid. Kui varasemalt ei ole aruannetega kokku puutunud siis pole vaja muretseda, palu raamatupidajal seletada, kuidas saad neid kasutada ettevõtte heaks, et paremaid otsuseid teha. Et kuhu kaob raha ja kust tuleb kasum. Bilansi ja kasumiaruande vajalikkusest saad lisaks lugeda meie varasemast blogipostitusest.

4. Ole kapitali kasutamisega hoolas

Kui Sinu ettevõtte jääb aastaga kasumisse ning raha saab kõrvale panna, tekib kiusatus seda ära kasutada. Kaalu hoolikalt otsuseid, mis hõlmavad kapitali kasutamist. Selle asemel, et raha firmast välja võtta kasumi näol, soovitame seda hoida ning panustada hoopiski äri edendamisele investeerimisega. Üheks heaks mõtteks oleks otsida uusi väljundeid oma toote/teenuse müümiseks. Investeeri firma tulevikku.

5. Regulaarne finantsanalüüs

Soovitame hinnata oma ettevõtte seisundit regulaarselt. Niiviisi on võimalik probleemidele kiiremini jälile saada ning kasumlikemaid äriotsuseid langetada. Raamatupidajatega töötamise üks parimaid eeliseid on see, et nad saavad Sulle pakkuda ajakohaseid aruandeid, mis võimaldavad Sul analüüsida ettevõtte praegust finantsseisundit. Selle väärtusliku teabe põhjal saad paika panna pikaajalised ja lühiajalised eesmärgid.

Loodame, et meie nõuanded aitasid lahenduse leidmisel või andsid mõtlemisainet. Firma rahalistel vahenditel silma peal hoidmine aitab Sul oma äri kasvatada ja olla edukam.